Teadlaste hinnangul peaks Maal praegu elama umbes 10 miljonit liiki. Süstemaatikud on tänaseks kirjeldanud umbes 1,2 miljonit liiki. Suurem osa liikidest on meile niisiis tegelikult veel tundmatud – nad on kas palja silmaga nähtamatud, elavad raskesti ligipääsetavais paikades või kuuluvad väheuuritud organismirühmadesse.
Evolutsiooni käigus on välja surnud suurem osa kunagi eksisteerinud liikidest. Põhjuseid, mis viivad ühe või teise liigi väljasuremisele, on enamasti palju. Loomulikel põhjustel (looduslikud katastroofid, konkurents teiste liikidega, geneetilised põhjused, taudid jms) sureb igal aastal välja 0,00001–0,0001% liikidest ehk 1–10 liiki aastas. Teadlased on paraku kindlaks teinud, et liikide väljasuremise tempo on loomuliku fooniga võrreldes 53 korda kiirenenud ning kiireneb aina. Sellega seoses on üha valjemini hakatud rääkima kuuendast suurest väljasuremislainest Maa ajaloos, mille peamiseks põhjustajaks peetakse inimtegevuse plahvatuslikult kasvanud mõju. Arvatakse, et aastaks 2050 võib välja surra isegi kuni kolmandik praegu elavatest liikidest.
Siinsel näitusel saad tutvuda 40 loodusmuuseumi püsiekspositsioonis oleva loomaliigi haruldaseks muutumise looga ning tänapäevase massilise väljasuremise olulisimate põhjustega. Samuti saad teada, milliseid abinõusid on püütud kasutusele võtta liikide säilitamiseks.
Leia näitusesaalist kleepsuga märgistatud haruldane liik ja uuri välja, milline on olnud tema käekäik!
-
Ebapärlikarp
-
Angerjas
-
Jääkaru
-
Euroopa piison
-
Atlandi tuur
-
Latimeeria
-
Juttselg-kärnkonn
-
Rohe-kärnkonn
-
Gangese gaavial
-
Merikilpkonn
-
Must makaak
-
Tuttsifaka
-
Välegibon
-
Orangutan
-
Väikekiivi
-
Kvoll
-
Soomusloom (pangoliin)
-
Euroopa naarits
-
Binturong
-
Tiiger
-
Meelindlane Xanthomyza phrygia
-
Tamaulipase amatsoonpapagoi
-
Hõlmikpuu
-
Kuldking
-
Stepi-händpart
-
Metsis
-
Helekoovitaja
-
Niidurüdi
-
Stepikiivitaja
-
Jõevähk (laiasõraline vähk)
-
Mustlaik-apollo
-
Linnutiib
-
Nõmme-tähniksinitiib
-
Suur-mosaiikliblikas
-
Saiga
-
Aafrika hallpapagoi
-
Šimpans
-
Lääne-aafrika kaelkirjak
-
Väike-punalamesklane
-
Eremiitpõrnikas
Liikide väljasuremise olulisimad põhjused
Elupaikade kadu on olnud viimase saja aasta jooksul kõige olulisem liikide käekäiku mõjutav tegur. Elupaikade hävimine on otseselt seotud rahvastiku kasvu ja maakasutuse intensiivistumisega. Liigile sobivad looduslikud elupaigad hävivad või killustuvad väikesteks tükkideks, mis ei suuda enam liiki või populatsiooni alal hoida. Elupaikade kao tõttu on seni globaalselt välja surnud suhteliselt vähesed liigid või alamliigid (näiteks turaani tiiger kadus Kesk-Aasisast lõplikult koos tugaimetsadega), kuid tohutult palju on liike, kes on selle tõttu sattunud tõsisesse ohtu. Näiteks saiga on kadunud koos viljakate steppidega, mis on haritud põldudeks ja borneo orangutan kaob koos vihmametsadega, millest saavad õlipalmiistandikud.
Paljude elupaikade kvaliteet kannatab inimtegevuse tõttu. Sageli ahendab liikide eluvõimalusi reostus. On reostust, mis tapab indiviide või terveid populatsioone otseselt (näiteks plastmassi neelamine tapab merelindude poegi) ja märksa salakavalamaid nn keskkonnamürke, mis ladestuvad loomade rasvkoes ja akumuleeruvad toiduahelate kõrgeimates lülides (näiteks hülged ja merikotkad), põhjustades sigimishäireid. Keskkonna kvaliteet kannatab ka keskkonna vaesumise ja lihtsustumise tõttu: tänapäevastest majandusmetsadest hoitakse näiteks eemal nii metsa majandajatele soovimatud liigid kui ka haiged ja kõdunevad puud, millest sõltuvad paljude teiste liikide eluvõimalused. Jõgede õgvendamine vähendab oluliselt vooluveekogudele omast elutingimuste mitmekesisust (kärestikud, võrendikud, kaldaalaused süvikud, madalikud jne) – sirgeks tõmmatud jõest kaob nii taime-, selgrootute- kui ka kalaliike.
Muutuv kliima on juba käegakatsutavas tulevikus ilmselt peamine liikide saatust mõjutav tegur. Kliimamuutused toovad kaasa ettenägematute muutuste ahela, mis võib võtta liikidelt eluvõimalused või siis sundida neid muutma oma eluala. Uutel aladel tekivad uued, näiteks konkurentsisuhted seal varem elanud liikidega ja ohtu võivad sattuda nii alale levinud uus liik kui ka põlisliik. Kliimamuutuse (merevee soojenemise) tõttu on juba praegu lõplikult hävimas korallrifid Austraalia Suurel Vallrahul ja ka mujal. Rifikoosluste jaoks tähendab see lisaks korallide kadumisele ka tuhandete korallidest sõltuvate liikide kadumist. Tõenäoliselt just lumeta talvede tõttu on Eestis muutunud äärmiselt haruldaseks rabapüü ning jäävabad talved ohustavad viigerhülgeid, kes saavad edukalt poegida ainult varakevadisel jääl.
Paljusid liike hävitab või kahjustab jaht, kalade ja teiste mereloomade puhul ülepüük, harulduste ja fetišeeritud liikide kollektsioneerimine, igasugune eluslooduse kasutus töönduslikus mõõtkavas jne. Inimene on püüdnud loodusest talle soovimatuid liike ka täielikult välja juurida – näiteks hävitati pikaks ajaks suuremas osas Lääne-Euroopast hunt. Kollektsioneerimise tõttu kadus lutikkäpp Eesti loodusest juba XIX sajandil, ka leederkäpa viimased isendid kaevasid välja agarad botaanikahuvilised. Täielikult hävitati inimese poolt näiteks hiidalk – lennuvõimetu suur lind (palju liha!), kelle arvukus arktilistel meresaartel ulatus omal ajal miljoni linnuni. Alkide söömine hoidis hinges paljusid meremehi, viimane lind tapeti 19. sajandi keskel. Rändtuvi on näide inimese poolt hävitatud liigist, kellele pole saanud saatuslikuks mitte inimeste toiduvajadus vaid tapakirg. Hoopis veidral põhjusel – vajadusest nipsasjade järele, on ohustatud elevandid. Ninasarvikute armutut hävitamist toidab hiina meditsiini väärarusaam selle väärtuslikkusest ravimina.
Invasiivsed võõrliigid on muutunud üha olulisemaks liikide kadumise põhjuseks. Euroopa naaritsate kadumist loodusest põhjustas ameerika naaritsate lahtipääsemine karusloomakasvatustest. Läänemerre on laevade ballastveega jõudnud juba ühtekokku sadakond võõrliiki. Eesti vetest esmakordselt 2002. aastal leitud ümarmudil näiteks toitub molluskitest ja teistest põhjaselgrootutest, kuid võimaluse korral sööb ohtralt ka kalamarja. Arvatakse, et oma toidusedeli poolest on ta oluline konkurent lestale. Kuigi võõrliikide edasine mõju Läänemere ökosüsteemile on praegu veel selgusetu, saab see kindlasti olema suur. Eriti raskelt on võõrliikide käes seni kannatanud kauged ookeanisaared (näit. Uus-Meremaa, Galapagos jt), kus isegi rotid, kassid, kitsed jpt suudavad ökosüsteemi põhjalikult vapustada.
Läbi aegade evolutsiooni käiku kujundanud loomulikud põhjused toimivad ka tänapäeval. Mingi liigi arvukuse kahanemisel kriitilise piirini hakkavad need põhjused liigi edasisel allakäigul mängima üha suuremat rolli – nii et liiki saab olema raske päästa isegi siis, kui inimesed selle nimel pingutavad. Mõningaid liike ohustab hübridiseerumine lähiliigiga. Paljusid ohustatud liike kimbutavad ka taudid, mille levikule on inimene jõudsalt kaasa aidanud. Omavahel lähisuguluses olevate isendite järglased on sageli väiksema elujõuga. Eestis väljasuremise künniselt päästetud euroopa naaritsa praegune populatsioon kannab näiteks üksnes 22 nn rajajaisendi geene. See tähendab, et naaritsate paljundamisel on vanemaid lähisristumise vältimiseks hoolikalt valitud, looduses aga läheb kõik nii nagu läheb.
Liikide kaitseks tehtud kokkulepped
Liikide globaalse looduskaitselise seisundi määratlemiseks on Rahvusvaheline Looduskaitseliit (IUCN – International Union for Conservation of Nature and Natural Resources) eristanud 9 kategooriat. Liike, kes kuuluvad selles klassifikatsioonis 3., 4. ja 5. kategooriasse (CR; EN; VU) peetakse lähemas või kaugemas tulevikus reaalselt ohustatud liikideks. Ohustatud liikide seisundi kohta antakse teavet ohustatud liikide punase nimestiku kaudu.
Väljasurnud (EX – Extinct) on liigid (või mõni teine takson, näiteks alamliik või varieteet), kelle ühtegi isendit pole enam elus.
Looduses välja surnud (EW – Extinct in the Wild) liigid elavad üksnes kultiveerituna, vangistuses või naturaliseerunud populatsioonina väljaspool oma algset levilat.
Kriitilises seisundis (CR – Critically Endangered) liikidel on väga suur risk lähiajal (10 aasta või kolme põlvkonna vältel) looduses välja surra.
Väljasuremisohus (EN – Endangered) liikidel on suur risk lähiajal muutuda äärmiselt ohustatuks või looduses välja surra.
Ohualdis (VU – Vulnerable) Nendel liikidel on risk umbes sajandi jooksul looduses välja surra või muutuda eriti ohustatuks.
Ohulähedane (NT – Near Threatened) liik on lähedal ohualtile seisundile, kuid hetkel ei saa teda veel otseselt ohustatuks pidada.
Soodsas seisundis (LC – Least Concern) liiki ei peeta ohustatuks ega ohulähedaseks.
Puuduliku andmestikuga (DD – Data Deficient) liikide ohustatuse hindamiseks ei ole piisavalt informatsiooni.
Hindamata (NE – Not Evaluated) liigi ohustatuse astet ei ole veel hinnatud.
Loodusliku loomastiku ja taimestiku ohustatud liikidega rahvusvahelise kauplemise konventsioon e Washingtoni konventsioon (CITES – Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) on olulisim lepe, mis kaitseb liike rahvusvahelise kaubanduse laastava mõju eest. See lepe sõlmiti 1973. aastal ÜRO Keskkonnaprogrammi (UNEP-i) egiidi all ja selle on praeguseks ratifitseerinud üle 180 riigi.
CITESi lisadega on antud liikide nimekirjad, mille alusel rahvusvahelist kauplemist kontrollitakse ja jälgitakse. Konventsiooniga ühinenud riigid nõustuvad nendele liikidele seatavate kauplemis- ja kasutamispiirangutega. CITES-i lisad ei peegelda mingi liigi ohustatuse astet, vaid pigem seda, kui oluliselt rahvusvaheline kaubandus võiks ühe või teise liigi seisundit mõjutada. Lisaks sellele toimub liikide kandmine lisadesse konsensuse alusel ja eeldab seega riikide tahet konkreetseid liike kaitsta.
I lisasse on kantud üle 1200 ohustatud taime- ja loomaliigi, kellega kauplemine kommertseesmärkidel on täielikult keelatud. Eestis elavatest liikidest kuuluvad siia näiteks merikotkas, rabapistrik, atlandi tuur ja euroopa saarmas.
II lisas on ligikaudu 21 000 liiki, mis pole otseselt ohustatud, kuid mis võivad kaubitsemise tõttu ohtu sattuda ja kellega kauplemine on seetõttu reguleeritud. Ka I lisa taimede ja loomade kommertseesmärkidel tehistingimustes paljundatavaid ja kasvatatavaid populatsioone koheldakse sarnaselt lisaga II. Eestis elavatest liikidest kuuluvad II lisasse näiteks hunt, must-toonekurg, sookurg, apteegikaan ja käpalised.
III lisa koosneb liikidest, kes pole globaalselt ohustatud ja kellega kauplemise osas soovib piiranguid seada mingi konkreetne riik. Eestist pole sellesse lisasse kantud ühtki liiki. Näiteks India soovil on III lisasse kantud binturong.
Iga riik püüab kaitsta oma põlisliike, samas ei pruugi need globaalselt hävimisohus olla. Eesti looduskaitseseadusega on kaitsealused liigid jagatud kolme kategooriasse:
I kategooriasse on kantud liigid, mis on Eestis vahetus hävimisohus.
Sellesse kategooriasse kuuluvad liigid, mis on Eestis haruldased, esinevad väga piiratud alal, vähestes elupaikades, isoleeritult või väga hajusate asurkondadena või liigid, mis on hävimisohus, mille arvukus on inimtegevuse mõjul vähenenud, elupaigad ja kasvukohad rikutud kriitilise piirini ja väljasuremine Eesti looduses väga tõenäoline. Meie looduskaitseseadus peab oluliseks, et Eestile põlised liigid siin säiliksid. Seetõttu leidub I kategoorias ka nii selliseid liike, mis ei pruugi mujal veel ohustatud olla (näiteks lendorav), kui ka liike, mis on meil veel suhteliselt arvukad, kuid ohustatud globaalselt (näiteks väike-konnakotkas). I kaitsekategooria liikide kõikide teadaolevate elupaikade või kasvukohtade kaitse tagatakse kaitsealade või hoiualade moodustamise või püsielupaikade kindlaksmääramisega. Praegu kuulub I kategooriasse 33 taimeliiki, 21 loomaliiki, 9 seeneliiki ja 1 samblikuliik.
II kaitsekategooriasse kuuluvad liigid, mis on Eestis ohulähedased.
Siia kuuluvad liigid, mis on ohustatud, kuna nende arvukus on väike või väheneb ning levik Eestis väheneb ülekasutamise, elupaikade hävimise või rikkumise tagajärjel. Samuti liigid, mis võivad praeguste suundumuste jätkudes sattuda hävimisohtu. II kaitsekategooriasse kuulub näiteks suurem osa käpaliste liikidest, apteegikaan, eremiitpõrnikas, laululuik, rohunepp ja viigerhüljes. II kaitsekategooria liikide säilimiseks on looduskaitse alla võetud 50 % nende teadaolevatest elupaikadest või kasvukohtadest. II kategooriasse kuulub praegu 269 liiki.
III kategooriasse kuuluvad liigid, mis on Eestis ohualtid.
Sellesse kategooriasse kuuluvad liigid, mille arvukust ohustab elupaikade ja kasvukohtade hävimine või rikkumine ja mille arvukus on vähenenud sedavõrd, et ohutegurite toime jätkumisel võivad nad sattuda ohustatud liikide hulka. III kategooriasse on kantud ka need liigid, mis kuulusid I või II kaitsekategooriasse, kuid on vajalike kaitseabinõude rakendamise tõttu nüüd väljaspool hävimisohtu. Sellesse kategooriasse on kantud 239 liiki.
Avatud
oktoober 2017 – juuni 2018
T–P 10–18
Vanemuise 46
51014 Tartu
loodusmuuseum@ut.ee
www.natmuseum.ut.ee
Näituse koostaja: Tartu Ülikooli loodusmuuseum
ja botaanikaaed
Kuraatorid: Riste Keskpaik, Rein Kuresoo
Tekstid: Rein Kuresoo, Margus Ots
Teostus: TÜ loodusmuuseum ja botaanikaaed,
Nunoonius OÜ
Näituse valmimist toetas
Keskkonnainvesteeringute Keskus